Blog

Na czym polegają remonty statków

Statki morskie, podobnie jak samochody i wszystkie inne maszyny, wymagają okresowych przeglądów, konserwacji i napraw. Charakterystyka takich prac jest jednak zupełnie inna, niż wykonanie naprawy samochodu w ciepłym i suchym warsztacie. W zależności od warunków i sytuacji, remonty statków są wykonywane albo w suchym doku, albo podczas zacumowania w porcie – na wodzie.

Co obejmują usługi ship service, świadczone przez wyspecjalizowane firmy?

Prace spawalnicze – statki generalnie składają się z olbrzymiej ilości spawów. Zapewniają one solidne, trwałe i szczelne połączenie wszystkich elementów, składających się na konstrukcję okrętu. Dla zapewnienia bezpiecznej żeglugi, wszystkie spawy muszą być regularnie sprawdzane, a miejsca ich osłabienia naprawione. Prace spawalnicze wykonywane na statkach wymagają doświadczenia i precyzji. Od prawidłowości wykonania spawów zależy bowiem życie i zdrowie marynarzy i pasażerów.

ship service szczecin

Pokrywy lukowe – pokład statku niezwykle często jest zalewany wodą. Aby nie przedostawała się ona do wnętrza statku, bardzo ważne są szczelne i solidne pokrywy lukowe. Są to włazy zabezpieczające luki prowadzące pod pokład. Wykonane są z ciężkiej stali, wyposażonej w gumowe uszczelki. Pokrywy lukowe mogą być zamykane ręcznie lub automatycznie. Od stanu uszczelek i sposobu działania zawiasów oraz automatyki, zależy ich szczelność. Prace naprawcze obejmują zatem wymianę uszczelek, wykonywanie doraźnych napraw pokryw, smarowanie zawiasów oraz regulowanie automatyki. Wszystko po to, aby pokrywy były maksymalnie łatwe w obsłudze oraz zapewniały bezwzględną odporność na penetrację wody.

Prace elektryczne – remonty statków to również prace przy instalacjach elektrycznych. Na każdym statku istnieją kilometry kabli i przewodów. Dostarczają one energię konieczną do oświetlenia korytarzy, kajut, maszynowni. Dodatkowo energia elektryczna jest potrzebna do zasilania aparatury nawigacyjnej, systemów komunikacji i lokalizacji, a także pomp. Ważne jest zatem zapewnienie instalacjom prawidłowego działania i bezpieczeństwa w użytkowaniu pod dużym obciążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *